Fastighetsförvaltare söker lån till vidareutveckling av sin portfölj

Risikoklasse B Løpetid 24 måneder Årlig rente 8% Sted Norge

-----

Vänligen notera att detta är ett lån i norska kronor (NOK). För utlåning i NOK gäller nu uppdaterade villkor, för att läsa mer om dessa klicka här. Det är bland annat inte längre möjligt att hålla kapital på ditt norska Kameo-konto, detta resulterar i att ränteinbetalningar kommer att utbetalas direkt till ditt bankkonto som kan innebära kostnader kopplade till din bank.

Observera att detta enbart gäller utlåning i NOK. Investeringar i SEK fungerar på samma sätt som tidigare.

-----

8% årsränta | Riskbetyg B

Bolaget önskar att låna NOK 2 000 000 av Kameos långivare till investerinar knutna till utvecklingen av en fastighet. Bolagets portfölj består av hyreslägenheter och är per dags datum värderat till ca NOK 90 000 000.

Projektets styrkor

  • 8% årsränta
  • Aktiepant + Personlig borgen
  • Hyreslägenheter värderat till NOK 90M, med låg belåningsgrad.
  • Årliga lägenhetsintäkter på NOK 5,5M

Loan information

Låneinformasjon

Risikoklasse B
Lånebeløp (NOK) 2 000 000
Trancher 1 (1)
Låntaker BM Utleie og Utvkling AS
Anledning til lån Investeringskapital
Løpetid Min 3 mån | Maks 24 mån
Sikkerhet Aksjepant + personlig kausjon
Lån i forhold til forventet salgspris (LTV) 54% belåning på porteføljen
Årlig rente 8%
Tegningsperiode 2019-09-03 – 2019-09-15
Opsjon til forlengelse av tegningsperioden Ja
Investeringsvilkår

Investeringen skjer gjennom et lån til BM Utleie og Utvikling AS, 911 620 952. Selskapet ønsker å lånet totalt NOK 1 000 000 fra Kameos långivere. Selskapet har i dag to lån gjennom Kameo på henholdsvis DKK 100 000 og SEK 600 000, og har tidligere lånt og tilbakebetalt lån gjennom Kameo.

Låntaker BM Utleie og Utvikling AS
Organisasjonsnummer 911 620 952
Lånebeløp (NOK) 1 000 000
Tranche 1 (1)
Anledning till lån Investeringskapital
Tilbakebetalingsplan Driftsinntekter / refinansiering
Årlig rente 8%
Månedlig rente 0,66%
Frekvens på amortisering Full tilbakebetaling ved forfall
Frekvens på rentebetalinger Månedlig
Fleksibel løpetid Min 3 mån | Maks 24 mån

Sikkerhetspakke
Pantsetter BM Utleie og Utvikling AS
Långiverombud* Lindorff Capital AS
Sikkerhetsobjekt i ** Personlig kausjon fra aksjonærene og aksjepant i BM Utleie og Utvikling AS
Kausjonist(er) Miron Ismailovski og Bujamin Ali

*Långiverombudet innehar Sikkerhetsobjektet som ombud for samtlige Långivere.

**Långiverombudet slipper pantet når de Sikkerhetsstilte Forpliktelsene er i sin helhet gjort opp.

Selskapet

BM Utleie og Utvikling AS’ forretningsstrategi er å kjøpe, renovere og leie ut eiendom i Oslo og omegn. Selskapet ble etablert i 2012 av selskapets to gründere, Bujamin Ali og Miron Ismailovski, som hver eier 50 % av selskapet. Selskapet har siden 2012 raskt bygd opp en eiendomsportefølje bestående av flere eiendommer med ulikt antall utleieleiligheter og -hybler. Selskapet er aktiv med tradisjonell utleie til private, samt utleie til personer med sosiale behov.

Selskapet har vært i en sterk vekstfase, og jobber aktivt med å utvikle og utvide porteføljen sin. Selskapet har utvidet sin portefølje og eier nå eiendommer i Moss i tillegg til Oslo.

Bujamin er 37 år og oppvokst i Norge, og har vært selvstendig næringsdrivende siden 1998. Han har tidligere vært engasjert i utleie, restaurantvirksomhet og kjøp og salg av leiekontrakter, og har blant annet vært innehaver av flere butikker og en restaurant innenfor Umoe-gruppen

Etter flere års erfaring fra tradisjonell utleie til det private markedet, valgte Bujamin i 2012 å fokusere mer på segmentet for de med sosiale behov og andre som kan bli lavt prioritert i utleiemarkedet. Hans erfaringer, pluss evnen til å kommunisere godt både med kommuner, bydeler, NAV og for eksempel personer med minoritetsbakgrunn, har gjort at BM Utleie og Utvikling har opparbeidet en solid kompetanse på administrasjon av utleieavtaler innenfor dette segmentet.

Bujamin er nå daglig leder i BM Utleie og Utvikling, og har ansvar for utleievirksomheten i selskapet, herunder administrasjon og oppfølging av alle leietagere.

Miron, også 37 år og oppvokst i Norge, er utdannet markedsøkonom ved Handelshøgskolen BI og har arbeidet med eiendom i flere ulike roller siden 2000. Med bakgrunn som blant annet direktør for eiendomsforvaltning hos Wormdahl Eiendom AS har Miron erfaring med:

  • Utleie av fast eiendom
  • Prosjektering / utvikling av fast eiendom
  • Rehabilitering og oppussing av fast eiendom
  • Kjøp / salg av fast eiendom
  • Internasjonal logistikk

Miron er nå eiendomsansvarlig i BM Utvikling og Utleie, og jobber aktivt med å videreforvalte eiendomsporteføljen samt kjøpe opp og utvikle nye eiendommer.

Finansiell informasjon
Forenklet regnskap (Morselskap) 2018 2019
Omsetning 5 911 518 3 375 054
Direkte kostnader - 2 956 057 - 1 866 393
Driftsresultat 2 955 461 1 508 661
Netto finans - 1 724 340 - 1 011 603
Skatt - 275 958 - 22 443
Resultat 955 163 474 615
Balanse:
Sum anleggsmidler 48 721 535 28 091 535
Sum omløpsmidler eks kontanter 579 125 -
Kontanter og lignende 101 233 1 009 338
Sum eiendeler 49 401 893 29 100 873
Sum egenkapital 3 256 304 2 301 141
Sum langsiktig gjeld 45 679 634 26 197 703
Sum kortsiktig gjeld 465 955 602 029
Som egenkapital og gjeld 49 401 893 29 100 873

Tallene over viser kun regnskapet til morselskapet (låntakende selskap). Konsernet omsatte totalt for ca NOK 7,4M i 2018. Se vedlagt årsregnskap for datterselskapene.

Selskapets portefølje består av 7 eiendommer i dag, og det er inngått avtale om eiendom nr 8. som selskapet overtar i overgangen septembet/august. Eiendommene befinner seg hovedsakelig i Oslo, men også Moss. Basert på tredjepartsverdivurderinger har porteføljen en total verdi på NOK 70M i dag, og stiger til NOK 90M i oktober i takt med overtakelse av ny eiendom.

Prosjektet

Dette lånet er ikke knyttet til et spesifikt prosjekt. Midlene fra dette lånet skal øke likviditeten til selskapet, og bidra til utvikling av porteføljen. Blant annet er det tenkt at dette finansierer kostnader knyttet til arkitekter, søknad til rammetillatelser, oppdatering og oppgradering av eksisterende eiendom.

Bilag

Potensiell risiko ved å låne ut til prosjektetet

Å investere gjennom Kameo innebærer alltid en risiko, og kan føre til tap. Du må være klar over risikoen og selv gjøre en vurdering av lånet og prosjektet før du investerer. Det finnes ingen garanti på at du får det investerte beløpet tilbake.

Alle eiendomsprosjekt innebærer en viss risiko. Markedspriser kan bevege si i begge retninger under lånets løpetid, og en negativ prisutvikling kan påvirker salgsrisikoen i prosjektet. Både utvikleren, og underentreprenører kan under lånets løpetid gå konkurs.

Denne siden har blitt oppdatert med en ny struktur. Klikk på knappen for å se innholdet i det tidligere formatet.